СЛУЖБА ЗАЙНЯТОСТІ ІНФОРМУЄ!

 

Детінізація заробітної плати та легалізація трудових відносин

 

Легалізація трудових відносин – одне з найважливіших питань, яке перебуває на постійному контролі Головного управління Держпраці в Одеській області, державних органів виконавчої влади, місцевої влади та самоврядування, а також правоохоронних органів.

Боротьба з виплатою заробітних плат у «конверті» здійснюється заради забезпечення найманим працівникам гарантованих виплат у пенсійному віці та в інших випадках, передбачених законодавством.

Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності повинні дотримуватися чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків.

Незважаючи на роз’яснення в засобах масової інформації, оформлення найманих працівників належним чином на сьогодні є серйозною проблемою.

Виплата заробітної плати в «конверті» та нелегальна робота стали, на жаль, нормою життя, однією із складових тіньової економіки. Недоліки тіньової заробітної плати, як і тіньової зайнятості, не тільки в тому, що бюджет недоотримує кошти, використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить в собі багато негативних моментів, і, перш за все, це втрата страхового стажу для призначення пенсії у подальшому.

Сьогодні працівники не бачать проблем в отриманні «тіньової» заробітної плати, так як до кишені надходять «чисті доходи». Проте, надаючи згоду працювати на таких умовах, вони позбавляють себе соціальних гарантій. Усна домовленість жодним чином не фіксується юридично, роботодавець сплачує стільки, скільки вважає за потрібне, і доти, поки вважає за потрібне. Працівник не має жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу.

Легалізація заробітної плати актуальна з багатьох причин, а саме:

– збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, в тому числі до Пенсійного фонду України;

– соціальні гарантії для найманих працівників, розмір яких залежить від тривалості страхового стажу.

Працівник, який отримує зарплату в «конверті» офіційно вважається непрацюючим. Йому не зараховується страховий стаж, а відповідно:

– він не буде одержувати пенсію;

– його можуть звільнити в будь-який час, без жодних компенсацій;

– у нього немає прав на відпустку, оплату лікарняних та допомогу по безробіттю, не працювати у вихідний та святковий день, чи на оплату праці у ці дні у подвійному розмірі, на охорону праці й соціальне страхування.

У наш час здебільшого питання щодо легалізації заробітної плати виникає у суб’єктів підприємницької діяльності – фізичних осіб – підприємців, які, частково приховуючи прибуток від реалізації товарів, робіт, послуг, виплачують заробітну плату у «конвертах».

Хотілося б звернутися до осіб, які мають намір працевлаштуватися або вже працевлаштовані у приватних підприємців: вимагайте від них укладання з вами трудового договору.

І навіть, коли вам надали такий трудовий договір, запитайте чи зареєстрували вас у Пенсійному фонді та чи перераховують за вас єдиний соціальний внесок.

В Україні з 2000 року діє система персоніфікованого обліку, яка надає кожній застрахованій особі можливість безоплатно отримувати відомості про себе, а саме: з якої суми заробітної плати, скільки та за який період сплачено за неї роботодавцем до Пенсійного фонду страхових внесків. Ця система дозволяє застрахованій особі контролювати процес формування своєї майбутньої пенсії, вимагаючи від роботодавця своєчасної та повної сплати внесків.

Шановні громадяни, слід пам’ятати, що офіційне оформлення працевлаштування є гарантією соціального захисту працівника, кадрової стабільності та налагодженої роботи усіх учасників трудового процесу. Водночас, для роботодавця – це і позитивний імідж та репутація надійного партнера, що є запорукою процвітання бізнесу і примноження прибутків.

Фото без опису