Прогноз бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки







УКРАЇНА
Одеська область
Білгород-Дністровський район
Виконавчий комітет Маразліївської сільської ради
Р І Ш Е Н Н Я (ПРОЄКТ)
Про схвалення прогнозу бюджету
Маразліївської сільської територіальної
Громади на 2026-2028роки
Відповідно до статті 751 Бюджетного кодексу України, підпункт 1 пункту а статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025р. №774 «Про схвалення бюджетної декларації на 2026-2028роки», наказами Міністерства фінансів України від 23.05.2025року №271 «Методичні рекомендації щодо організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні», від 02.06.2021р. №314 «Про затвердження типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання (зі змінами), виконком Маразліївської сільської ради
ВИРІШИВ :
- Схвалити Прогноз бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки, що додається.
- Фінансовому управлінню Маразліївської сільської ради у п’ятиденний строк після схвалення Прогнозу бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028роки забезпечити подання до сільської ради.
- Координацію роботи щодо виконання цього рішення покласти на начальника фінансового управління Маразліївської сільської ради Анну ГОРОДЕЦЬКУ.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на Віктора ТОПОРА, сільського голову.
Сільський голова Віктор ТОПОР
с. Маразліївка
« » серпня 2025 року
№ /2025
Додаток до
Рішення виконавчого комітету
Маразліївської сільської ради
від 08.2025року №
ПРОГНОЗ
БЮДЖЕТУ МАРАЗЛІЇВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ
ГРОМАДИ
(найменування бюджету адміністративно-територіальної одиниці)
на 2026 - 2028 роки
(середньостроковий бюджетний період)
(1550500000)
(код бюджету)
І.Загальна частина
Прогноз бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки (далі-Прогноз) – це стратегічний документ планування показників бюджету Маразліївської сільської територіальної громади, який є основою для складання проєкту бюджету на 2026 рік і визначає основні напрями дій у середньостроковій перспективі, які сприятимуть досягненню довгострокових стратегічних цілей.
Прогноз розроблено відповідно статті 75 1 , 75 2 Бюджетного кодексу України, підпункту 1 пункту а статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2025р. №774 «Про схвалення бюджетної декларації на 2026-2028роки», наказами Міністерства фінансів України від 23.05.2025року №271 «Методичні рекомендації щодо організації середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні», від 02.06.2021р. №314 «Про затвердження типової форми прогнозу місцевого бюджету та Інструкції щодо його складання (зі змінами), листа Міністерства фінансів України від 09.07.2025року №05120-08-6/19235 «Щодо особливостей середньострокового бюджетного планування та складання розрахунків до прогнозів місцевих бюджетів, бюджетних пропозицій головних розпорядників бюджетних коштів на 2026-2028 роки».
Прогноз сформовано як дієвий механізм управління бюджетним процесом з метою встановлення взаємозв’язку між стратегічними цілями розвитку громади та можливостями бюджету у середньостроковій перспективі, забезпечення прозорості, передбачуваності та послідовності бюджетної політики, досягнення економічної і соціальної ефективності політики місцевого розвитку, визначення довгострокових інвестиційних програм, досягнення організаційної чіткості і ефективності виконання задач, поставлених перед територіальною громадою.
В умовах тривалих бойових дій значно зростають видатки на підтримку військових формувань та заходи з обороноздатності; будівництво укриттів; підтримка громад для відновлення пошкодженої, внаслідок ворожих атак інфраструктури та житлового фонду; підтримку ветеранів війни, військовослужбовців та членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України; підтримку внутрішньо переміщених осіб; впровадження нових, актуальних на даний час видів соціальних послуг.
На тлі реформування системи управління публічними інвестиціями обсяги капітальних видатків плануються також для реалізації публічних інвестиційних проєктів і програм публічних інвестицій відповідно до пріоритезованого переліку, який буде затверджено інвестиційною радою.
Прогноз базується на принципах збалансованості, обґрунтованості, ефективності та результативності.
Мета Прогнозу полягає у формуванні послідовної та передбачуваної бюджетної політики на рівні громади шляхом створення дієвого механізму управління бюджетним процесом, встановлення зв’язку між стратегічними цілями та можливостями бюджету в середньостроковій перспективі.
На середньострокову перспективу основними завданнями бюджетної політики є:
концентрація ресурсів бюджету Маразліївської сільської ТГ на виконанні пріоритетних цілей і завдань, спрямованих на відновлення і соціально-економічний розвиток територіальної громади;
забезпечення проактивного механізму управління бюджетними коштами, підвищення ефективності управління бюджетними коштами, що забезпечить вчасне прийняття виважених рішень;
застосування дієвих методів економії бюджетних коштів;
забезпечення стабільного функціонування бюджетних установ та виконання заходів, передбачених цільовими бюджетними програмами;
вжиття дієвих заходів щодо трансформування мережі бюджетних установ в установи нового типу, які спроможні надавати якісні послуги на рівні європейських стандартів;
запровадження ефективних заходів з енергозбереження в бюджетних установах і закладах;
визначення та виконання завдань соціально-економічного розвитку територіальної громади з врахуванням їх пріоритетності;
дотримання принципу забезпечення рівних гендерних прав і можливостей під час розподілу видатків головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними програмами;
удосконалення системи результативних показників з метою підвищення якості надання послуг у відповідних сферах;
підтримка структурних реформ в реальному секторі економіки;
створення реального підґрунтя для виконання місцевими органами влади своїх повноважень в частині надання якісних публічних послуг та ефективного функціонування бюджетної системи;
залучення інвестицій в економіку Маразліївської сільської територіальної громади.
На середньострокову перспективу основними цілями та очікуваними результатами, яких планується досягти в рамках виконання завдань Прогнозу, є:
- забезпечення надходжень до бюджету Маразліївської сільської ТГ з урахуванням позитивної динаміки у порівнянні з попередніми роками;
- підвищення прозорості та ефективності управління бюджетними коштами шляхом використання елементів програмно-цільового методу планування і виконання місцевих бюджетів;
- забезпечення фінансових пропорцій згідно з планом економічного і соціального розвитку територіальної громади;
- створення ефективної мережі бюджетних установ територіальної громади;
- розширення видів соціальних послуг населенню та підвищення їх якості;
- справедливий розподіл бюджетних коштів з урахуванням гендерних аспектів (особливостей умов життя та потреб жінок, чоловіків та/або їх груп) та їх врахування під час планування і виконання бюджетних програм;
- стимулювання інвестиційної складової бюджету територіальної громади;
- створення комфортних умов проживання в громаді.
Прогноз розрахований в умовах максимальної невизначеності, спричиненої активними бойовими діями, постійними змінами як зовнішніх, так і внутрішніх факторів впливу, невизначеності щодо подальшого розвитку безпекової ситуації, пришвидшення інфляційних процесів, динаміки міграційних процесів тощо.
Але незважаючи на умови максимальної невизначеності, трирічне планування сприяє більш ефективному розподілу ресурсів і підвищенню прозорості бюджетного процесу. Окрім того, його результати будуть корисними після стабілізації економічної ситуації, що буде особливо актуальним після завершення активних бойових дій.
Однак, існують ризики, які можуть вплинути на реалізацію цього Прогнозу. Можливими ризиками невиконання прогнозних показників можуть бути:
- тривалість і інтенсивність бойових дій;
- торгівельна блокада на кордонах;
- зміни в економічному середовищі викликані повномасштабним вторгненням Російської Федерації;
- міграція трудових ресурсів за кордон та за межі територіальної громади;
- погіршення демографічної ситуації;
- пришвидшення інфляційних процесів;
- зростання тарифів на оплату комунальних послуг та енергоносіїв більшими темпами, ніж враховано в Прогнозі;
- погіршення результатів діяльності суб’єктів господарювання, що може призвести до зменшення надходжень до бюджету податку на доходи фізичних осіб, податку на прибуток;
- виникнення обставин непереборної сили природного, епідеміологічного,
політичного, соціального характеру тощо та прийняття органами влади рішень щодо введення заборон та обмежень, які унеможливлюють виконання суб’єктами господарювання договірних зобов’язань або є підставою для їх звільнення від податкових зобов’язань;
- зміни в податковому законодавстві стосовно надходжень до місцевих бюджетів в сторону їх скорочення.
Ці ризики можуть суттєво вплинути на досягнення визначених у Прогнозі цілей і загалом мати негативний вплив на соціально-економічне становище територіальної громади, тому даний Прогноз може бути скоригований як у бік поліпшення, так і в бік погіршення відповідно до зміни військової, політичної та економічної ситуації й можливої реалізації ризиків.
Максимальна невизначеність триває, тож треба бути готовими коригувати Прогноз відповідно до зміни військової та політичної ситуації й можливої реалізації ризиків.
ІІ. Основні прогнозні показники економічного та соціального розвитку
На території Маразліївської територіальної громади здійснювали свою діяльність 148 суб’єктів, в тому числі сільгосппідприємства, які платять єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків – 33, підприємств, які платять земельний податок з юридичних осіб – 10, фізичних осіб підприємців, які платять єдиний податок з фізичних осіб – 103. Крім того, на території зареєстровано 45 установ, організацій та ФОП, що сплачують податок на доходи фізичних осіб із заробітної плати.
Пріоритетними галузями економіки в громаді є сільське господарство та садівництво - виноградарство.
Загальна площа земель громади складає 295,968 км. кв.:
- Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва – 21193,3813га;
- Для ведення особистого селянського господарства – 2170га, з них рілля -1914,429га;
- Для ведення фермерського господарства – 504,1717га
- Для сінокосіння і випасання худоби – 55,6813га.
Найбільше протягом року за обсягом податків до бюджету отримано від сільськогосподарської галузі та бюджетної сфери.
За І півріччя 2025 р. середньомісячна заробітна плата по громаді розраховано на рівні відповідного показника по Білгород-Дністровського району і вона становить 18382 грн.
Найвищий рівень заробітної плати по громаді у працівників, зайнятих у державному управлінні.
Основними пріоритетними завданням Маразліївської сільської територіальної громади на 2026 рік:
- покращення освітніх послуг;
- реалізацію затверджених Програм на 2026-2028 роки;
- покращення медичних послуг (формування у громаді місцевих пунктів тимчасового базування);
- розвиток підприємництва та стимулювання інвестиційно-інноваційної складової бюджету розвитку Маразліївської сільської територіальної громади;
- виконання затвердженої стратегії розвитку та програми соціально-економічного розвитку;
- розвиток дорожньої інфраструктури і безпеки руху;
- забезпечення стабільної роботи систем життєдіяльності усіх населених пунктів громади та покращення якості життя населення, розвиток інфраструктури та благоустрою території громади;
- забезпечення послугами для соціального захисту населення та внутрішньо-переміщених осіб.
Також невід’ємною частиною є формування напрямів використання бюджетних коштів і на 2027 та 2028 роки, ураховуючи пріоритети, визначені у прогнозах, схвалених у попередніх бюджетних періодах, і з урахуванням концентрації ресурсів на першочергових діях та заходах, які необхідно вжити для виконання покладених функцій, зокрема на подолання війни. Очікується продовження політики, спрямованої на усунення перешкод на шляху ефективного розвитку економіки, забезпечення макроекономічної стабільності та зниження фінансових ризиків, створення передумов для змін технологічності виробництва, в тому числі шляхом стимулювання просування товарів на зовнішні конкурентні ринки та покращення інвестиційної привабливості України.
Основні макроекономічні показники економічного та соціального розвитку України
Назва |
2026 |
2027 |
2028 |
|
|
|||
Валовий внутрішній продукт: |
|||
номінальний, млрд грн |
10 443,5 |
11 920,9 |
13 471,7 |
Реальна зміна, % до попереднього року |
4,5 |
5 |
5,7 |
Індекс споживчих цін, відсотки |
|||
у середньому до попереднього року |
109,7 |
107,1 |
105,6 |
грудень до грудня попереднього року |
108,6 |
105,9 |
105,3 |
Індекс цін виробників промислової продукції, відсотки |
|||
грудень до грудня попереднього року |
111,3 |
109,4 |
|
Кількість зайнятих економічною діяльністю у віці 15-70 років, млн. осіб |
13,0 |
13,1 |
13,2 |
Рівень безробіття населення у віці 15-70 років за методологією Міжнародної організації праці, відсотків до робочої сили відповідного віку |
12,9 |
13,3 |
12,8 |
Сальдо торгівельного балансу, визначене за методологією платіжного балансу, млн. доларів США |
-34 712 |
-33 612 |
-32 950 |
Експорт товарів та послуг: |
|||
Млн. доларів США |
66 246 |
76 312 |
85 934 |
Зміна, відсотків до попереднього року |
14,3 |
15,2 |
12,6 |
Імпорт товарів та послуг: |
|||
Млн. доларів США |
100 958 |
109 924 |
118 884 |
Зміна, відсотків до попереднього року |
2,7 |
8,9 |
8,2 |
Припущення прогнозуОбмінний курс гривні до долара США,Гривень за долар США |
|
|
|
У середньому за період |
44,7 |
45,2 |
45,6 |
На кінець періоду |
44,8 |
45,3 |
45,8 |
Відповідно до статті 6 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального господарства, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров’я та освіти.
Соціальні стандарти:
*** Розмір мінімальної заробітної плати
з 01 січня 2026 року – 8688 грн;
з 01 січня 2027 року – 9374 грн;
з 01 січня 2028 року– 10059 грн.
*** Розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки
з 01 січня 2026 року -3470грн
з 01 січня 2027 року – 3744грн;
з 01 січня 2028 року– 4018 грн.
***Прожитковий мінімум:
|
Показник |
2026 рік |
2027 рік |
2028 рік |
|
Прожитковий мінімум, грн: На одну особу |
3171 |
3358 |
3536 |
|
Дітей віком до 6 років, грн |
2783 |
2947 |
3103 |
|
Дітей віком від 6 до 18 років, грн |
3471 |
3676 |
3871 |
|
Працездатних осіб, грн |
3288 |
3482 |
3667 |
|
Осіб, які втратили працездатність, грн |
2564 |
2715 |
2859 |
Видатки на оплату праці працівників бюджетних установ мають бути розраховані з урахуванням прогнозного розміру посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС та прогнозного розміру мінімальної заробітної плати.
ІІІ. Загальні показники бюджету
Прогнозні показники бюджету на 2026-2028 роки включають прогнозні показники бюджету Маразліївської сільської ТГ за основними видами доходів, фінансування, видатків і кредитування, а також обсяг публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій територіальної громади.
У цілому фінансовий ресурс Прогнозу бюджету Маразліївської сільської ТГ на 2026-2028 роки становить:
ДОХОДИ
2026 рік – 85 878 000,00 грн (зростання до 2025 року – тис. грн (+13,8 %);
2027 рік – 92 029 222,00 грн (зростання до 2026 року – тис. грн (+7,2 %);
2028 рік – 104 796 600,00 грн (зростання до 2027 року – тис. грн (+ 13,9 %).
ВИДАТКИ
2026 рік – 85 878 000,00 грн (зростання до 2025 року – тис. грн (+2,3 %);
2027 рік – 92 029 222,00 грн (зростання до 2026 року – тис. грн (+7,2 %);
2028 рік – 104 796 600,00 грн (зростання до 2027 року – тис. грн (+ 13,9 %).
ФІНАНСУВАННЯ
2026 рік – 813 700,00 грн;
2027 рік – 858 922,00грн;
2028 рік – 5 540 900,00грн.
Загальні показники бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наведені у додатку 1 до цього Прогнозу.
ІV. Показники доходів бюджету
Прогноз доходів бюджету на 2026 – 2028 роки визначений на підставі прогнозних макропоказників економічного і соціального розвитку України та чинних норм податкового та бюджетного законодавства, динаміки бази оподаткування, показників зростання державних стандартів, показників виконання бюджету у попередніх і поточному бюджетних періодах, положень нормативно - правових актів міської ради про встановлення місцевих податків та зборів.
Пріоритетними завданнями податкової політики в середньостроковому періоді є:
- забезпечення стабільних податкових надходжень, необхідних для фінансування першочергових витрат;
- розширення бази оподаткування;
- підвищення ефективності податкового адміністрування, в тому числі місцевих податків і зборів;
- мінімізація можливостей для зловживань платниками податків.
З метою збільшення податкової бази та залучення додаткових надходжень до сільського бюджету визначено такі пріоритетні завдання:
- сприяння створенню нових робочих місць;
- проведення заходів детінізації трудових відносин у сфері зайнятості населення, легалізації трудових відносин та виплати заробітної плати, дотримання суб’єктами господарювання вимог законодавства щодо мінімального розміру заробітної плати;
- своєчасне погашення податкових зобов’язань перед бюджетом Маразліївської сільської територіальної громади;
- перегляд укладених договорів оренди земельних ділянок на предмет відповідності розміру орендної плати нормам Податкового кодексу України.
- збільшення власних надходжень бюджетних установ;
- перегляд ставок місцевих податків і зборів.
Прогнозні показники доходів бюджету сформовані з урахуванням існуючої податкової бази та реалізації завдань із розширення її потенціалу.
Прогнозні показники дохідної частини на середньостроковий період розраховані з урахуванням:
- зупинення тимчасового спрямування до загального фонду бюджетів
територіальних громад податку на доходи фізичних осіб у розмірі 4 відсотки за рахунок відповідного зниження нормативу відрахування такого податку до загального фонду державного бюджету;
- спрямування, починаючи з 2027 року, податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення військовослужбовців, що сплачується (перераховується) згідно з Податковим кодексом України у розмірі 60 відсотків на відповідній території України до загального фонду бюджетів територіальних громад;
- зарахування 5 відсотків рентної плати за користування надрами для
видобування корисних копалин загальнодержавного значення (природного газу, нафти та газового конденсату) до бюджетів територіальних громад;
- збереження розподілу акцизу з пального між державним та місцевими
бюджетами, а саме — зарахування 13,44 відсотка такого податку до
бюджетів територіальних громад;
- застосування ставок оподаткування акцизним податком, екологічним
податком і рентною платою, визначених в абсолютних значеннях, без
урахування індексів споживчих цін, індексів цін виробників промислової
продукції
- використання чинних ставок оподаткування, зокрема, з основних податків.
Крім того, на прогнозні показники доходів бюджету матимуть вплив:
- зростання макропоказників та соціальних стандартів, що збільшить податкові надходження з податку на доходи фізичних осіб, місцевим податкам і зборам (податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, єдиного податку платників І та ІІ груп) та надходження від адміністративних зборів та платежів.
З урахуванням вищезазначених особливостей загальні показники доходів бюджету Маразліївської сільської ТГ (без врахування міжбюджетних трансфертів) зростають, а саме: у 2026 році порівняно з плановим показником 2025 року на 2 047,1тис. грн або 4,8%, у 2027 році порівняно з прогнозним показником 2026 року на 3 295,9 тис. грн або на 7,4%, а у 2028 році порівняно з прогнозним показником 2027 року 3 544,7 тис. грн або на 7,4 %.
Основним джерелом формування дохідної частини бюджету громади, як і в попередні періоди, залишатиметься податок та збір на доходи фізичних осіб та єдиний податок. Прогноз надходжень з податку на доходи фізичних осіб розраховано відповідно до єдиної ставки (18%) оподаткування доходів фізичних осіб, сталого підвищення мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму. На надходження цього податку матимуть вплив чисельність штатних працівників, зростання середньомісячної заробітної плати найманих працівників на підприємствах та організаціях сіл, легалізація виплати заробітної плати. Темпи росту податку на доходи фізичних осіб прогнозуються у 2026 році на рівні 2025 року, у 2027 році – 106,8% до 2026 року, у 2028 році –109,4% до 2027 року.
Розрахунок прогнозної суми податку на майно (плата за землю, податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортний податок) на 2026-2028 роки проведено за підсумками фактичних надходжень за попередні роки, за ставками, визначеними рішеннями Маразліївської сільської ради від 11.07.2024 року № 1288- VIII «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Маразліївської сільської територіальної громади» зі змінами. Темпи росту з податку на майно прогнозуються у 2026 році на рівні 103,6 %, у 2027 році – 115,2 %, у 2028 році – 110,2% .
Прогнозний обсяг єдиного податку на 2026-2028 роки розраховано з урахуванням положень Податкового кодексу України, фактичних надходжень, кількості платників, за ставками, встановленими рішеннями Маразліївської сільської ради від 11.07.2024 року № 1288- VIII «Про встановлення місцевих податків та зборів на території Маразліївської сільської територіальної громади» зі змінами. На збільшення єдиного податку у середньостроковому періоді матимуть вплив зростання мінімальної заробітної плати (для платників І групи), прожиткового мінімуму для працездатних осіб (для платників ІІ групи) та індекс споживчих цін (для платників ІІІ групи). Темпи росту єдиного податку прогнозуються у 2026 році на рівні 114,4 %, у 2027 році – 101,9 % та у 2028 році – 110,2%.
Прогнозні надходження акцизного податку на 2026-2028 роки розраховані виходячи з фактичних надходжень, розширення бази оподаткування, за ставкою 5% в частині акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (пива, алкогольних напоїв), з урахуванням вимог діючого законодавства щодо зарахування до бюджетів територіальних громад акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та 13,44 % акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального. Темпи росту акцизного податку прогнозуються у 2026 році на рівні 2025року, у 2027 році – 127,7% та у 2028 році – 122,5%.
Показники доходів бюджету Маразліївської сільської територіальної громади наведені у додатку 2 до цього Прогнозу.
Сільський бюджет на 2026 рік по доходах прогнозовано в загальній сумі 85 361 500,0грн., в тому числі : загальний фонд – 85 361 500,0грн. та спеціальний фонд 516 500,00грн. Обсяг оборотної касової готівки сільського бюджету складає 17 000,0грн., або 0,02% видатків загального фонду бюджету.
Сільський бюджет на 2027 рік по доходах прогнозовано в загальній сумі 92 029 222,00грн., в тому числі: загальний фонд – 91 512 122,00грн та спеціальний фонд 517 100,00грн. Обсяг оборотної касової готівки сільського бюджету складає 18 000,0грн., або 0,02% видатків загального фонду бюджету.
Сільський бюджет на 2028 рік по доходах прогнозовано в загальній сумі 104 796 600,00грн., в тому числі: загальний фонд – 104 279 500,00грн та спеціальний фонд 517 100,00грн. Обсяг оборотної касової готівки сільського бюджету складає 20 000,0грн., або 0,02% видатків загального фонду бюджету.
При прогнозуванні обсягу доходів бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2025 рік враховано:
- фактичні показники економічного і соціального розвитку громади за 2021 - 2023 років та очікуване виконання 2024 року;
- макропоказники економічного і соціального розвитку України на 2025 рік;
- застосування чинних ставок загальнодержавних податків;
- застосування індексу споживчих цін, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, із значенням 100 відсотків;
- підвищення розміру прожиткового мінімуму, мінімальної заробітної плати та посадового окладу (тарифної ставки) працівника I тарифного розряду Єдиної тарифної сітки;
- зміни місцезнаходження суб’єктів господарювання - платників податків;
- фактичне виконання дохідної частини бюджету Маразліївської сільської територіальної громади за результатами 2021-2023 років та очікуване виконання 2024 року.
V. Показники фінансування бюджету, показники місцевого боргу, гарантованого показники надання місцевих гарантій, обсяг гарантійних зобов’язань та гарантованого Маразліївською сільською територіальною громадою боргу
Враховуючи обмеженість дохідних джерел бюджету розвитку, визначених статтею 71 Бюджетного кодексу України, та необхідність спрямування значного обсягу видатків на розбудову та переоснащення об’єктів інфраструктури громади, житлово-комунального господарства, прогнозні показники фінансування бюджету ТГ на 2026-2028 роки в першу чергу враховують передачу коштів із загального фонду бюджету до бюджету розвитку (спеціального фонду) у 2026 році у сумі – 813 700,0 грн, у 2027 році – 858 922,0 грн, у 2028 році – 5 540 900,0 грн.
Показники фінансування бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наведено у додатку 3 до цього Прогнозу.
Протягом 2026-2028 років отримання кредитів в банківських і фінансових установах на реалізацію публічних інвестиційних проєктів, програм публічних інвестицій та надання місцевих гарантій не планується.
На 2026-2028 роки публічні інвестиції плануються в таких обсягах:
2026 рік – 813 700,00 грн, 2027 рік – 858 922,00 грн, 2028 рік – 235 100,0 грн.
Пріоритетні галузі та основні напрями публічного інвестування на 2026 –2028 роки відповідно до стратегічних цілей Стратегії розвитку Маразліївської сільської територіальної громади яка в процесі розробки на 2026-2028 роки визначаються Середньостроковим планом пріоритетних публічних інвестицій на 2026–2028 роки.
З метою досягнення стратегічних цілей розвитку територіальної громади та забезпечення реалізації завдань, спрямованих на відновлення інфраструктури, стимулювання соціально-економічного розвитку і покращення якості життя громадян протягом 2026–2028 років Середньостроковим планом пріоритетних публічних інвестицій на 2026–2028 роки пропонується визначити 1 ключовий сектор (галузь) для публічного інвестування, які передбачають 2 пріоритетних напрями публічних інвестицій (основні напрями публічного інвестування), що узгоджуються із завданнями Плану соціально-економічного розвитку Маразліївської сільської територіальної громади на 2025-2027 роки та мають найвищий рівень пріоритетності серед інших напрямів відповідної галузі (сектору):
Освіта і наука :
- забезпечення співфінансування заходів, що реалізовуються за рахунок субвенції з державного бюджету;
- матеріально-технічне забезпечення закладів освіти, модернізації основних засобів, капітальний ремонт, реконструкція закладів освіти.
Стратегічними цілями публічних інвестицій на 2026—2028 роки є безпека та покращення якості освітніх.
Обсяги публічних інвестицій на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій з урахуванням середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки відображені у додатку 9.
Розподіл коштів на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій здійснюватиметься місцевою комісією з питань розподілу публічних інвестицій Маразліївської сільської територіальної громади з урахуванням результатів пріоритизації відповідних проєктів та програм, включених до Середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій та Єдиного проектного портфеля публічних інвестицій Маразліївської сільської територіальної громади, ступеня їх готовності до реалізації відповідно до Порядку розподілу коштів бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на підготовку та реалізацію публічних інвестиційних проєктів та програм публічних інвестицій.
Реформування системи управління публічними інвестиціями впродовж 2026-2028 років здійснюватиметься відповідно до Дорожньої карти реформування системи управління публічними інвестиціями.
VІ. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету
При формуванні видаткової частини бюджету у середньостроковому періоді основним прагненням є досягнення цілей державної політики в межах ресурсних можливостей бюджету Маразліївської сільської територіальної громади, спрямовуючи кошти на заходи відповідно до їх пріоритетності і актуальності, а також з урахуванням ефективності їх використання та можливої економії коштів за діючими бюджетними програмами.
На прогнозні показники видатків вплинули: зміна розміру мінімальної заробітної плати та посадового окладу працівника І-го тарифного розряду ЄТС, прожиткового мінімуму, індексу інфляції тощо. При цьому враховано діючу мережу бюджетних установ, з урахуванням заходів з оптимізації, контингент отримувачів допомоги та інших соціальних виплат.
З метою якісного подолання наслідків війни, зменшення нерівності та побудови інклюзивного суспільства, стійкого до майбутніх викликів у Прогнозі враховано гендерні аспекти у відповідних галузях тобто особливі та відмінні фізичні, соціальні, економічні характеристики і життєвий досвід різних соціально-демографічних груп жінок і чоловіків, дівчат і хлопців. Враховано потреби внутрішньо переміщених осіб, осіб з інвалідністю, дітей, які втратили батьків, сімей загиблих або зниклих безвісти військовослужбовців, ветеранів війни та їхніх сімей тощо.
Прогнозні показники видатків бюджету Маразліївської сільської ТГ на 2026-2028 роки визначені в межах показників дохідної частини бюджету Маразліївської сільської ТГ на 2026-2028 роки з урахуванням подальшого підвищення мінімальних соціальних стандартів. Насамперед враховані вимоги статті 77 Бюджетного кодексу України щодо забезпечення в першочерговому порядку потреби в коштах на оплату праці працівників бюджетних установ, проведення розрахунків за електричну енергію, водопостачання, водовідведення та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами. Дані видатки передбачені з урахуванням заходів щодо їх оптимізації та ефективного використання.
Також враховані обсяги видатків, необхідні для забезпечення стабільної роботи установ та закладів соціально — культурної сфери з урахуванням гендерного аналізу та подальшого реформування галузей освіти і охорони здоров’я, забезпечення соціальних гарантій, соціального захисту ветеранів війни і членів їх сімей, підтримки в належному стані об’єктів житлово — комунального господарства, а також виконання в межах фінансових можливостей сільських (регіональних) програм.
Надзвичайно важливою в даному періоді має бути інвестиційна складова бюджету Маразліївської сільської ТГ, підтримка повоєнного відновлення та економічного зростання.
Граничні показники видатків та надання кредитів з бюджету Маразліївської сільської територіальної громади головним розпорядникам коштів на 2026-2028 роки наведені у додатку 6 до цього Прогнозу, граничні показники видатків бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки наведені у додатку 7 до цього Прогнозу.
VІІ. Взаємовідносини бюджету з іншими бюджетами
Обсяги міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів для бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028роки (освітня субвенція та базова дотація) передбачається на підставі Бюджетної декларації, схваленої Кабінетом Міністрів України 27 червня 2025року.
Міжбюджетні трансферти мають цільове спрямування і використовуються відповідно до порядків їх використання.
Найбільшу питому вагу у обсязі міжбюджетних трансфертів займає освітня субвенція з державного бюджету.
Показники міжбюджетних трансфертів з інших бюджетів погоджено у розрізі їх видів та бюджетів (державного та місцевого) згідно з додаток 10 до цього прогнозу.
Показники міжбюджетних трансфертів іншим бюджетам у розрізі їх видів та бюджетів (державного та місцевих) погоджено згідно з додатком 11 до цього прогнозу.
VІІІ. Інші положення та показники прогнозу бюджету
У прогнозі бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028роки відсутня інформація для заповнення:
Додаток 4 «Показники місцевого боргу»
Додаток 5 «Показники надання місцевих гарантій, обсягів гарантійних зобовязань та гарантованого Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою»
Додаток 8 «Граничні показники кредитування бюджету за Типовою програмною класифікацією видатків та кредитування місцевого бюджету».
Конкретні показники обсягів бюджету Маразліївської сільської територіальної громади на 2026-2028 роки будуть корегуватися залежно від законодавчих змін у податковій політиці, показників соціального та економічного розвитку територій та реальних можливостей бюджету згідно рішень про бюджет Маразліївської сільської територіальної громади на відповідні роки.
Начальник фінансового управління Анна ГОРОДЕЦЬКА
https://rada.info/upload/users_files/04377859/c410675ce737287e35bac5812ffea8df.xlsx
https://rada.info/upload/users_files/04377859/7b069a2327b4efa2b476f51628b5c82f.xlsx
https://rada.info/upload/users_files/04377859/8941a1a674004af341613fdc5fbd059e.xlsx
https://rada.info/upload/users_files/04377859/d7b70d982dae55760888be58efa5b6aa.xlsx
https://rada.info/upload/users_files/04377859/440efcfa95891ed226ba8cab6fa71e5e.xlsx
https://rada.info/upload/users_files/04377859/3c3fd4551d93403421499754f1cff105.xlsx
https://rada.info/upload/users_files/04377859/55839a113acfae4ccf713cb822601837.xlsx
https://rada.info/upload/users_files/04377859/9f613b78ad6db63332d5a2c9b4e531a6.xlsx