Фото без опису

 

 

Ключові напрямки роботи, як районної державної адміністрації, так і громад, обговорили на нараді, яку з представниками Болградського району провів голова Одеської обласної державної адміністрації Сергій Гриневецький.

Фото без опису

“Відсутність виконавчої дисципліни, ділової бюрократичної етики, відповідальності аж ніяк не сприяють ефективній роботі громад і розвитку району. На жаль, має місце і порушення закону. Та й не всі громади навіть затвердили Стратегії розвитку, а якщо немає Стратегії розвитку, то й бюджет ви використовуєте не ефективно. Тому, сьогодні хотілось поговорити більш предметно про ці речі, обговорити проблеми пов’язані і з наповненням бюджету, і з використанням природних ресурсів, людських ресурсів та державних субвенцій. Ну і звичайно треба значно краще налагоджувати зворотній зв’язок між територіальними громадами, районними адміністраціями, районними радами і обласними структурами” – сказав Сергій Гриневецький.

Фото без опису
Фото без опису

Голова Одеської ОДА нагадав, що впродовж цього року, щовівторка проходять, в режимі онлайн, селекторні наради для представників громад, які носять в першу чергу, навчальний характер, сприяють координації дій.

“Ми розуміємо, наскільки важливо сьогодні дати інформацію для того, щоб ті територіальні громади, які були щойно утворені, отримували певну методичну та методологічну допомогу. Це дає можливість вам більш оперативно орієнтуватись в регіоні і вирішувати першочергові завдання, над реалізацією яких працює обласна влада” – додав Сергій Гриневецький.

За інформацією Департаменту економічної політики та стратегічного планування Одеської ОДА, програми соціально-економічного розвитку територіальних громад, в 2021 році в Болградському районі – затвердили 8 громад, пропрацювали рік так і не затвердивши лише дві – Арцизька і Бородінська. З 10 громад Болградського району, стратегії розвитку територіальних громад, на наступний рік, розробили 8 (Арцизька, Болградська, Бородінська, Василівська, Городненська, Криничненська, Павлівська, Тарутинська), проте 2 громади залишились без стратегічних документів (Кубейська, Теплицька).

“Ми говоримо про ремонт будівель та дитячих садочків, шкіл, доріг, але ми не говоримо про виробництво. Робочі місця в кожному селі — ось що сьогодні найголовніше. Тому я звертаю увагу керівників – і районів, і територіальних громад – на важливості створення робочих місць, щоб люди залишались з громадах, а не їхали на заробітки до Одеси чи закордон!” – зазначив голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький.

Фото без опису
Фото без опису

Директор Департаменту фінансів Марина Зінченко зазначила, що наразі до 10 місцевих бюджетів Болградського району за 11 місяців поточного року надійшло 554,8 млн грн, при чому обсяг бюджету розвитку на 2021 рік по Болграському ройону складав 92,0 млн грн.

«Приємно відзначити громади, які передбачили найбільші обсяги бюджету розвитку, а саме: Бородинська громада – 22,4 млн грн (29,4% загального обсягу бюджету), Арцизька – 19,4 млн грн (29,4% загального обсягу бюджету) Теплицька- 12,8 млн грн (32,5% загального обсягу надходжень), Павлівська – 11,3 млн грн (32,0% загального обсягу надходжень)», – зазначила директор Департаменту фінансів.

Водночас Болградський район має свої проблемні питання щодо виконання бюджету. Не дивлячись на те, що більшість бюджетів територіальних громад виконано, 3 громади не забезпечили виконання планових показників – це Бородінська – 84,8% (-10,4 млн.грн.), Кубейська – 97,7% (-0,4 млн.грн.), Павлівська-99,2%(-0,3 млн.грн.)

Марина Зінченко закликала представників Болградської районної державної адміністрації детально проаналізувати стан виконання бюджету задля більш ефективного використання коштів.

Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису

Є проблеми, за інформацією Дмитра Радулова, і з рівнем середньомісячної заробітної плати, який становить – 8 841 грн. Зниження відбулось в основному за рахунок галузей державного управління та оборона – з 13 173 грн до 9 829 грн, освіти – з 15 124 грн до 7 683 грн, охорони здоров’я та надання соціальної допомоги – з 11 013 грн до 9 892 грн.

“За результатами проведеного аналізу середньомісячної заробітної плати за ІІІ квартал 2021 року у Болградському районі у розрізі галузей низький рівень заробітної плати спостерігається у галузях тимчасового розміщування й організації харчування, оптовій та роздрібній торгівлі; ремонті автотранспортних засобів і мотоциклів, переробна промисловість. У розрізі суб’єктів господарювання у Болградському районі наявні підприємства із заробітною платою менше мінімальної, у тому числі у галузях сільського, лісового та рибного господарство, в переробній промисловості, в сфері транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності. Все це є свідченням роботи “в тіні” і зарплати “в конвертах” – зазначив Дмитро Радулов.

Фото без опису
Фото без опису

 

Про те, що розвиток медицини в кожному з районів, і не тільки в Болградському, має бути в пріоритеті, перш за все зазначив голова Одеської облдержадміністрації Сергій Гриневецький.

Підтримав його думку і директор Південного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Дмитро Самофалов: “Люди очікують від місцевої влади наявності спроможної і якісної мережі медичних закладів, де вони можуть отримати доступну, якісну та необхідну медичну послугу. Представники місцевої влади, які здатні цього досягти, підвищують власну популярність у громаді. Важливо і те, що лікарня на території тієї чи іншої громади дає робочі місця. А бюджет громади отримує податок на доходи фізичних осіб, які сплачують працівники медзакладу. Тим паче, що на наступний рік оголошено підвищення зарплати медичним працівникам, і на це вже в бюджеті закладено гроші: бюджет Програми медичних гарантій збільшився на 33,8 млрд. грн. у порівнянні з 2021 роком”.

Фото без опису

Як зауважив Дмитро Самофалов, за місцевим самоврядуванням, як власником закладів, залишається обов’язок утримувати заклад, оплачувати комунальні послуги, підтримувати матеріальну базу.

“Проте підтримка лікарень з боку органів місцевого самоврядування є дуже неоднорідною по Україні. В Одеській області підтримка місцевих органів влади своїх лікарень складає в середньому 16,6% в бюджетах медзакладів. Тому врешті решт, керівники громада мають дати відповідь, а чи можна об’єднати зусилля з іншими громадами для спільного фінансування послуг та інвестицій, розбудови спроможної мережі, яка відповідає потребам пацієнта. Варто зрозуміти, що є послуги, які необхідно децентралізувати, до таких – відноситься первинна допомога, паліатив та терапевтичне лікування. В той же час, є послуги які потрібно концентрувати в більш спроможних закладах. Тоді кількість – переходить у якість. Така робота вимагає тісної співпраці місцевої влади і керівника лікарні” – сказав виступаючи на нараді директор Південного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Дмитро Самофалов.

Сергій Гриневецький підсумовуючи нараду, звернувся увагу голови Болградської районної державної адміністрації Геннадія Бамбури, на важливості значно потужнішого розвитку саме в Бессарабії, в Болградському районі, тваринництва і дав доручення відпрацювати програму інвестиційної привабливості галузі в районі.

Фото без опису
Фото без опису
Фото без опису