Громадське обговорення щодо реорганізації закладів загальної середньої освіти
Громадське обговорення
щодо реорганізації закладів загальної середньої освіти
I. Найменування організатора громадського обговорення – Маразліївська сільська рада
ІІ. Документи, винесені на громадське обговорення:
Проект рішення Маразліївської сільської ради про реорганізацію закладу освіти громади: Монашської гімназії з дошкільним відділенням Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
Нормативне забезпечення:
Стаття 143 Конституції України: Територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.
Стаття 103-2 Бюджетного кодексу України: Освітня субвенція спрямовується на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників у таких типах закладів освіти: початкові школи, гімназії (крім дошкільних підрозділів у таких закладах), ліцеї.
Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»: Реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сільської ради.
Стаття 25 Закону України «Про освіту»: Засновник закладу освіти зобов’язаний у разі реорганізації чи ліквідації закладу освіти забезпечити здобувачам освіти можливість продовжувати навчання на відповідному рівні освіти.
Стаття 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) закладу загальної середньої освіти приймає його засновник (засновники).
Мережа закладів загальної середньої освіти формується відповідно до законодавства з урахуванням соціально-економічної та демографічної ситуації, а також відповідно до культурно-освітніх та інших потреб територіальної громади та/або суспільства.
Рішення про утворення комунальних початкових шкіл, гімназій як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають районні, міські, сільські, селищні ради.
Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання (зміну типу) приймають Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласні, міські, селищні, сільські ради відповідно до вимог законодавства.
Ліцеї можуть бути утворені та здійснювати освітню діяльність за умови дотримання вимог цього Закону, ліцензійних умов та положення про ліцей, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Під час утворення закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний враховувати вимоги ліцензійних умов провадження освітньої діяльності у сфері загальної середньої освіти.
У разі реорганізації чи ліквідації закладу загальної середньої освіти засновник зобов’язаний забезпечити учням можливість продовжити здобуття загальної середньої освіти на відповідному рівні освіти.
Реорганізація і ліквідація закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості допускаються лише після громадського обговорення проекту відповідного рішення засновника.
Стаття 35 Закону України «Про повну загальну середню освіту»: Типи закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.
Здобуття повної загальної середньої освіти на певному рівні забезпечують:
початкова школа, що забезпечує здобуття початкової освіти;
гімназія, що забезпечує здобуття базової середньої освіти;
ліцей, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти.
Початкова школа функціонує як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії.
Гімназія та ліцей функціонують як окремі юридичні особи.
Як виняток, за рішенням засновника ліцей може також забезпечувати здобуття базової середньої освіти.
ІІІ. Соціальні групи населення, на які поширюватиметься дія документу - жителі Маразліївської територіальної громади.
ІV. Мета проведення громадського обговорення - врахування думки жителів Маразліївської територіальної громади щодо реорганізації закладів освіти громади: Монашської гімназії з дошкільним відділенням Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області.
Період реформ, розпочатий державою, поставив гостро питання реорганізації та ліквідації шкіл, що є результатом демографічної кризи. З кожним роком кількість учнів скорочується, тому й не дивно, що чимало закладів освіти стали напівпорожніми.
Навчальні заклади з низькою наповнюваністю класів є найбільш затратними установами у перерахунку на одного учня. Тому перед місцевою владою постає питання раціонального розподілу бюджетних коштів, альтернатива утримання таких навчальних закладів (оплату за енергоносії, водопостачання, інші послуги, зарплату технічному персоналу) чи переведення дітей до спроможних навчальних закладів і забезпечення якісніших умов навчання завдяки вивільненим коштам.
Так, у Широківському ліцеї навчаєтьсяся 230 учнів, вартість утримання одного учня даного закладу становить 44,4 тис. грн., у Білгород-Дністровському ліцеї «Пріоритет» навчається 277 учні, вартість навчання - 24,7 тис.грн., у Олексіївському ліцеї навчається 257 учнів, вартість навчання – 33,2 тис.грн.
У Монашській гімназії навчається 70 учні, вартість утримання одного учня даного закладу становить 52,7 тис. грн. Перспективна мережа контингенту учнів на найближчі роки тільки зменшується.
Такі затрати спрямовуються не на розвиток галузі чи забезпечення якості освіти, а виключно на оплату праці, утримання приміщення та сплату комунальних платежів.
Окрім того, у школах з малою наповнюваністю учнів один учитель, як правило, викладає кілька навчальних предметів, а у класах, де менше 5-ти учнів організовано індивідуальне навчання, відсутня повноцінна позакласна, спортивно-масова, виховна робота, що не сприяє соціалізації учнівської молоді, учні таких шкіл не беруть участь у олімпіадах, конкурсах, спортивних змаганнях, відсутні умови для організації системної методичної роботи. Є також проблеми з організацією харчування у таких закладах, медичного обслуговування дітей тощо.
Відповідно до Порядку та умов надання освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015р. №6 зі змінами та доповненнями: «За рахунок субвенції не здійснюється з 1 вересня 2016 року фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи та приватних закладів загальної середньої освіти), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб». З 1 вересня 2025 року уряд вирішив не фінансувати коштом освітньої субвенції зарплату вчителів у школах із кількістю учнів менше ніж 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року - менш ніж 60 осіб.
Управлінням освіти та керівниками вище зазначених закладів зроблено аналіз демографічної ситуації та визначено прогнозовану чисельність учнів на наступні 5 років, як висновок, у найближчі роки кількість учнів у школах зменшиться, але зросте вартість утримання, в тому числі за рахунок зростання ринкових цін на енергоносії (електричну енергію, природний газ).
На сьогодні єдиним оптимальним вирішенням проблеми малокомплектності навчальних закладів є оптимізація мережі. Зекономлені кошти будуть спрямовані на оснащення навчальних кабінетів існуючих закладів освіти сучасним навчальним обладнанням та матеріалами, комп’ютерною технікою, шкільними меблями, мультимедійним обладнанням, облаштування туалетних приміщень, переоснащення харчоблоків, здійснення необхідних капітальних і поточних ремонтів, облаштування спортивних майданчиків, території навчальних закладів.
Та втім, головне не це. Головне – якість знань, рівень підготовки учнів, вміння набувати навиків спілкування в колективі однолітків, вчитися здобувати лідерські навички, мати можливість повноцінного розвитку своїх здібностей та творчої майстерності. Бо тільки у конкурентному учнівському середовищі у дітей є мотивація до кращих результатів у навчанні.
При цьому, у разі прийняття рішення про реорганізацію наведених у даному обговоренні закладів освіти, школярі будуть забезпечені безкоштовним підвезенням, з дотриманням всіх вимог до найближчого навчального закладу (якщо він знаходитиметься поза межами пішохідної доступності). Також буде сприяння (за наявності вільних вакансій) працевлаштуванню педагогічних працівників реорганізованих та ліквідованих навчальних закладів.
V. Формат проведення громадського обговорення: пропозиції та зауваження приймаються у письмовій формі із зазначенням особи та контактної інформації заявника за адресою: 67760, вул. Миру, 154, с. Маразліївка, (Управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту виконавчих органів Маразліївської сільської ради, електронна адреса: maraz.osvita@ukr.net ). Також із дотриманням усіх заходів безпеки: публічне громадське обговорення передбачатиме проведення на базі ЗЗСО засідань за круглим столом, зборів, зустрічей з громадськістю і колективами ЗЗСО.
До участі в обговоренні запрошуються мешканці Маразліївської територіальної громади у терміни з 24 травня 2024 року по 24 травня 2025 року.
VІ. Прізвище та ім’я особи, визначеної відповідальною за проведення громадського обговорення – Яворський Іван Іванович – заступник сільського голови Маразліївської сільської ради. Контактна особа – Бадіна Олена Юріївна, начальник Управління освіти, культури, сім’ї, молоді та спорту виконавчих органів ради.
VІІ. Термін і спосіб оприлюднення результатів громадського обговорення, узагальнення висловлених в ході проведення обговорення зауважень та пропозицій здійснюється організатором.
Після отримання висловлених пропозицій та проведення аналізу відбудеться оприлюднення результатів громадського обговорення на сайті Маразліївської сільської ради.